strona główna        muzyka        gry        broń        teksty        różne        autor       

Nightwish

Nazwa tego fińskiego zespołu powstała w lipcu 1996 o północy, kiedy Tuomas spędzał noc przy ognisku z przyjaciółmi. Pierwsze trzy piosenki - nastrojowa muzyka kustyczna - zostały nagrane między październikiem a grudniem 1996.W tym czasie espół składał się z trzech osób - byli to Tuomas, Tarja i Emppu.

"Później chcieliśmy sprawdzić jakie byłoby brzmienie naszej muzyki z perkusją i z gitarą elektryczną zamiast akustycznej.Po paru tygodniach treningu w kwietniu 1997 weszliśmy do studia. W tym czasie nagraliśmy siedem utworów,których można znaleźć na Angel Fall First - edycja limitowana." W maju 1997 Nightwish podpisał kontrakt z wytwórnią Spinefarm na dwie płyty. W sierpniu zespół wszedł do studia i nagrał cztery nowe piosenki. Przed wydaniem Angel Fall First ukazał się singiel o nazwie The Carpenter, który osiągnął ósme miejsce na oficjalnej fińskiej liście przebojów. Angel Fall First został wydany na początku listopada i na fińskiej liście albumów był 31. Nightwish zagrał pierwszy koncert w Kitee 31 grudnia 1997. W zimie 1998 Nightwish zagrał tylko 7 koncertów, ponieważ Jukka i Eppu byli w wojsku, a Tarja była zajęta nauką. Kontrakt ze Spinefarm został rozszerzony z dwóch do trzech nagrań. W kwietniu 1998 zaczęły sie nagrania do pierwszego klipu The Carpenter. Był gotowy na początku maja. Pod koniec maja teledysk miał premierę, a z Tuomas'em i Tarja był przeprowadzony wywiad podczas tego show. W lecie 1998 roku do grupy dołączył basista Sami Vanska. Wtedy też ćwiczono piosenki do nowego albumu i na początku sierpnia zespół wszedł do studia. Nagrania zostały ukończone z końcem października, a 13 listopada Nightwish zagrał koncert w Kitee, w czasie którego został nagrany teledysk do Sacrament Of Wilderness.Singiel z tą piosenką wydano 16 listopada,a nowy album Oceanborn ukazał sie 7 grudnia. Wszyscy byli zaskoczeni sukcesem Oceanborn. Osiągnął on piąte miejsce na fińskiej liście albumów a na liście singli przez wiele tygodni królował Sacrament Of Wilderness. W zimie 1999 nightwish grał wiele koncertów w całym kraju przez trzy miesiące, wystąpił także w telewizyjnym programie muzycznym. Na wiosne Oceanborn został wydany poza granicami finlandii. W maju grupa znowu zaczęła grać koncerty podróżując po kraju przez dwa i pół miesiąca i odwiedzając wszystkie duże rockowe festiwale. W tym samym czasie dla niemieckiej firmy Eclipse nagrano singiel Sleeping Sun. W sierpniu singiel ukazał się w Niemczech,zawierał także utwory Walking in The Air, Swanheart oraz Angels Fall First. W czasie jednego miesiąca sprzedano 15 tyś.s

Na początku 2000 roku zespół znowu wszedł do studia aby nagrać już trzecią płyte. Jednak prace były przerywane ponieważ Nightwish wziął udział w Fińskim konkursie Eurovision z piosenką Sleepwalker. Zespół przeszedł przez eliminacje pomyślnie jednak w końcowej fazie konkursu zajął 2 miejsce mimo przeważających glosów publicznego teległosowania. Wreście nowy album,Wishmaster został wypuszczony w maju, jednoczesnie Nightwish rozpoczął trase koncertową Wishmaster Tour z ich rodzinnego miasta Kitee.Niedługo po tym nightwish zdobył złotą płytę za album Oceanborn i single Sacrament of Wilderness,Walking in the Air oraz Sleeping Sun.Album Wishmaster zajął także 1 miejsce w Fińskiej liście przebojów i trzymał pozycje lidera przez 3 tygodnie, w czasie,których album ten dostał złotą płytę. W krótce także ogłoszony został albumem miesiąca w Niemieckim magazynie "Rock Hard" w numerze 6/2000

Następnym projektem Nightwish było wydanie pełnego koncertu na płycie DVD oraz kasecie VHS włącznie z limitowanym live-albumem (tylko w Finlandii). Koncert odbył się w Tampere 29 Grudnia 2000 roku. Premiera odbyła się w kwietniu 2001 roku w Finlandii a na całym świecie podczas lata. W marcu 2001 roku Nightwish wszedł do studia aby nagrać ich własną wersje klasyka Gary'ego Moore'a "Over The Hills and Far Away" oraz 2 nowe utwory i remake "Astral Romance". Premiera tej EP'ki odbyła sie w czerwcu 2001 roku. Jak zwykle nie mogło także zabraknąć Niemieckiej wersji Drakkar tej płyty.Wersja ta zawiera dodatkowo 6 utworów pochodzących z koncertu "From Wishes To Eternity". Nightwish podpisał także umowe ze Spinefarm Records na wydanie pełnego albumu w 2002 roku! Pod koniec roku 2001 tj. 21 października do zespołu na miejsce Samiego, basisty Nightwish dołączył Marco Hietala, były muzyk zespołu Sinergy.

Z tego co mi wiadomo kapela rozleciała się - pani kochana nie przychodziła na próby, nie starała się itp. w związku z czym rozstali się i nightwish gra bez niej. Ale to już nie ten Nightwish.
kapele:

Eidolon
Motorhead
Megadeth
Anthrax
Pantera
Overkill
Morbid Angel
Decapitated
Cannibal Corpse
Dimmu Borgir
Summoning
Monster Magnet
Devildriver
Static-X
Korn
King Crimson
Judas Priest
Cradle Of Filth
Apocalyptica
Iron Maiden
Helloween
Iced Earth
KaT
Tiamat
ManowaR
Behemoth
Mayhem
Nightwish
Slayer
Hammerfall

inne:

TAPETY
Mp3minigunmen copyright 2010


title=           

  OlafK's GR Site |   Generally |   industrial, blokowiska | Fotografia | Kielce | Tani Hosting | Śmieszne zdjęcia