strona główna        muzyka        gry        broń        teksty        różne        autor       

Pantera

Założycielami grupy są dwaj bracia Vincent Paul i Darrel Lance Abbot, pochodzący z Dallas, gdzie jak wiadomo króluje muzyka country, zresztą ich ojciec był zasłużonym muzykiem związanym z tym nurtem. Wraz z nimi do grania zabrał się ich serdeczny przyjaciel, późniejszy basista Rex Brown, który nim rozpoczął udaną przygodę z perkusją zaliczył dmuchanie w szkolnej orkiestrze w tubę!!! Jednak pod naciskiem otoczenia zrezygnował z tego rodzaju muzyki, plotka głosi, że jego ojciec nie mógł wytrzymac tego ciągłego trąbienia. Tak oto Rex zszedł na drogę metalu... Do zespołu dołączył jeszcze Terry Glaze, który z początku był także drugim gitarzystą, ale w końcu przerzucił się na sam wokal.

Pantera została założona około 1981 roku, początkowo zresztą grupa miała się nazywać Pantego. Ale mimo wszystko za czyjąś namową zmienili nazwę na Pantera, a nazwa ta miała przejść do historii muzyki, nie tylko metalowej... więc dobrze sie stalo.

W dwa lata później zespół w założonej przez siebie wytwórni (założonej dlatego iż nikt nie chciał wydawać ich muzyki), zaczął nagrywać pierwszy krążek, noszący nazwę "Metal Magic". Płyta ta przeszła bez większego echa, jako, że była kopią gry zespołu Kiss. Kolejna płyta została nagrana sześć miesięcy później, nazwano ją "Projects In The Jungle". Po nagraniu tej płyty każdy z muzyków przyjął ksywkę. Darrel - Diamond, Vincent - Vinnie Paul, Terry Glaze - Terrence Lee, a Rex - Rocker (chociaż on posiadał te ksywkę od początku istnienia grupy). Drugi krążek był bardzo podobny do poprzedniego... więc po nagraniu płyty, w zespole wywiązał się pewien konflikt, bowiem Glaze pragnął by zespół podążał w krąg muzyki pop, a reszta muzyków chciała grać cięższa muzykę. Konflikt ten skończył się odejściem Glaze`a z zespołu.

W tym samym czasie w Nowym Orleanie zaistniał wokalista Phil Anselmo, któremu od najmłodszych lat dzieciństwo dawało w kość, jak sam wspomina w wieku 15. lat trafił na terapię odwykową (chodzi tu o narkotyki...). Mniej więcej w tym samym czasie zaczął słuchać metalu i założył swój zespół w którym śpiewał. W każdym razie do końca nie wiadomo jak Phil trafił do Pantery (chociaż najczęściej podaje się informacje o tym jakoby Phil spotkał się z muzykami na jakiejś klubowej scenie). w Już z Philem w składzie w 1988 roku zespół wydaje kolejny krążek zatytułowany - "Power Metal". Album ten odnosi spory sukces, gdyż sprzedany zostaje w nakładzie 35 000 egzemplarzy. Juz po tum sukcesie Darrel dostal propozycje od Dave`a Mustaine`a z Megadeth (wcześniej Metallica), aby został gitarzystą tego zespołu. Odmówił... i zrobił słusznie!

Wizerunek zespołu w tym czasie uległ gwałtownej zmianie, na zespoł grający klasyczny trash metal. Zespołem wtedy zainteresowała się wytwórnia Arco, która w tym czasie poszukiwała jakiegoś wykonawcy grającego ciężka muzykę. Wielką zmianą były także teksty, które zaczął pisać Phil, nieopowiadały one już o smokach, lochach i tego typu rzeczach, a tym razem o tym co sam Phil przeżył i ogólnie o problemach dotyczących całej ludzkosći. Współproducentem płyty wraz z Vinni`em został Terry Date, i duet ten miał decydować o sukcesach Pantery juz do końca jej istnienia.Po wydaniu albumu ruszyli w swoją pierwszą trasę koncertową wraz z takimi zespołami jak Exodus i Suicidal Tendencies. Jednak jeszcze większym sukcesem dla grupy okazało się występ na Monster Of Rock w Moskwie obok takich gwiazd jak AC / DC i Metallica! W 1992 roku powstał materiał zatytułowany "Vulgar Display Of Power" tytuł ten to cytat pochodzący z filmu "Egzorcysta". Materiał ten został nagrany w 2,5 tygodnia. Album ten rzucił na kolana cała scenę metalową. Dla wielu bez dwóch zdań jedno z największych dzieł muzyki metalowej! Album sprzedano w ilości miliona egzemplarzy! Kolejna płyta ukazuje się w 1994 roku, zatytułowaną ją "Far Beyond Driven" ku zdziwieniu wszystkich płyta debiutuje na 1. miejscu listy bilboardu, Pantera była pierwszym metalowym zespołem, która tego dokonała! Na płycie znalazło się masa ciekawych utworów jak choćby "Strenght Beyond Strenght" czy fenomenalny cover Black Sabbath - "Planet Caravan". W tym czasie Pantera wyruszyła w promocyjną trasę, a potem sobie zrobiłą dłuższą przerwę. Czas ten Phil Anselmo wykorzystał dla swojego projektu - Down.W 1996 roku została wydana kolejna płytka - "The Great Southern Trendikll", która jest zdecydowanie lżejsza od "Vulgar Display Of Power" czy "Far Beyond Driven". Ale mimo wszystko podobnie jak poprzednie materiały jest fantastyczna! W 1997 roku zespół wydał swoje pierwsze oficialne koncertowe wydawnictwo, które w pewnym sensie było podsumowaniem działalności zespołu od "Cowboys From Hell" na płycie znalazły się także równie dobre dwa nowe utwory. W 2000 roku zespół wydał swoje kolejne dzieło "Reinveinting The Steel", które po raz kolejny przypieczętowuje sukces Pantery. W międzyczasie zespół nagrał piosenkę do filmu Dracula 2000, która jednak nie znalazła się na "Reinveinting The Steel". Po tych nagraniach Pantera wyjechała w długą trasę. We wrześniu 2001 mogli nawet przyjechać do Polski, ale z powodów finansowych odwołano ich występ. Po zakończeniu tournee grupa udała się na odpoczynek, Phil zajął się swoimi projektami i słuch o zespole zaginął.

W 2003 roku Świat obiegła informacja Vinnie' Paula o tym, że przed zespołem nie ma już żadnej przyszłości. Na oficjalnej stronie zespołu zamieszczono komunikat o rozwiązaniu grupy. Na rynek na otarcie łez wyszła kompilacja podsumuwująca działalność zespołu, "Reinventing Hell" z paroma bonusowymi utworami. Kolejna wielka grupa sceny metalowej rozpadła się. Pozostaje wierzyć, że jak wile innych zespołów, również Pantera kiedyś się odrodzi i będzie nam dane usłyszć ich granie.
kapele:

Eidolon
Motorhead
Megadeth
Anthrax
Pantera
Overkill
Morbid Angel
Decapitated
Cannibal Corpse
Dimmu Borgir
Summoning
Monster Magnet
Devildriver
Static-X
Korn
King Crimson
Judas Priest
Cradle Of Filth
Apocalyptica
Iron Maiden
Helloween
Iced Earth
KaT
Tiamat
ManowaR
Behemoth
Mayhem
Nightwish
Slayer
Hammerfall

inne:

TAPETY
Mp3minigunmen copyright 2010


title=           

  OlafK's GR Site |   Generally |   industrial, blokowiska | Fotografia | Kielce | Tani Hosting | Śmieszne zdjęcia